*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)

Łódź miasto idealne

Theatre Games


Specjalna Strefa Sztuki

EC1 Fundacja Łódzka

Misja Ewaluacyjna BIE wizytowała Polskę i Łódź


Wizyta przedstawicieli Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) była elementem procedury wyłaniania organizatora EXPO 2022. Delegaci od 3 kwietnia do 7 kwietnia gościli w Warszawie i Łodzi, gdzie sprawdzali poziom przygotowania do organizacji wystawy światowej.


Przez pięć dni przedstawiciele BIE spotykali się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, a w Łodzi - z władzami samorządu miejskiego i wojewódzkiego, przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji i organizacji pozarządowych. W skład delegacji, która wizytowała Polskę wchodzili: Vicente Loscertales, sekretarz generalny BIE, ambasador Jai-chul Choi z Korei Południowej, a także przedstawiciele Turcji, Grecji i Bangladeszu.

Od 5 do 7 kwietnia przedstawiciele BIE przebywali w Łodzi, gdzie między spotkaniami zwiedzali  m.in. kompleks EC1, tereny Nowego Centrum Łodzi, na których ma odbyć się EXPO, Art_Inkubator, siedzibę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Pałac Poznańskiego. Na dworcu łódź Fabryczna, dokąd z Warszawy przywiózł ich specjalny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oglądali przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych projekt „Ulica Polska”. To prezentacja najpiękniejszych łódzkich kamienic, która wkrótce ma rozrosnąć się o najciekawsze budynki także z innych miast Polski.

Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński witając delegację w Łodzi, powiedział: - Pracujemy ponad podziałami politycznymi. Pokazujemy naszą mobilizację i zdecydowanie jeżeli chodzi o kwestię organizacji EXPO. Jest to wielka szansa rozwojowa i piękna impreza, która jednoczy wiele wymiarów, od gospodarczego po kulturalny.

W opinii władz Polski i Łodzi wizytacja zakończyła się sukcesem. Delegaci chwalili przede wszystkim poparcie i zaangażowanie władz i różnych grup społecznych dla wystawy oraz temat łódzkiego EXPO czyli rewitalizację. Vicente Loscertales, sekretarz generalny BIE mówił, że delegacji udało się zaobserwować poparcie różnych kręgów administracji i grup społecznych dla idei organizacji wystawy światowej: - Nie można zorganizować EXPO wbrew mieszkańcom, trzeba je organizować dla nich, razem z nimi i tak właśnie jest w Łodzi. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest temat wystawy – rewitalizacja. Łódź jest tego doskonałym przykładem, głównie dlatego, że już od wielu lat prowadzi projekty rewitalizacyjne z wielkim optymizmem i energią.

Wizyta delegacji BIE to jeden z etapów prowadzących do wyłonienia organizatora EXPO. Jeszcze przed przyjazdem do Polski misja odwiedziła Minneapolis, a w połowie kwietnia zawitała do Buenos Aires. Raporty z tych wizyt będą stanowić wskazówkę dla delegatów BIE przy głosowaniu, które odbędzie się w listopadzie 2017 roku.

Podziel się
 

Newsletters
Regulamin


EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291

Nowe Centrum Łodzi i Rynek Kobro

Łódź nigdy jeszcze nie stała przed taką szansą jak dzisiaj, by od nowa napisać swoją historię. W XIX wieku kołem zamachowym dla rozwoju miasta był rozkwitający przemysł włókienniczy, teraz pomysł Nowego Centrum Łodzi i Rynku Kobro opiera się na budowaniu miasta napędzanego energią kultury.