*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)

Łódź miasto idealne

Theatre Games


Specjalna Strefa Sztuki

EC1 Fundacja Łódzka

Łódź będzie polskim kandydatem do organizacji EXPO 2022


Do tej pory ciężar starań o organizację EXPO 2022 spoczywał głównie na barkach Łodzi. Teraz już wiadomo na pewno, że rząd pomoże Łodzi. Jest tak, ponieważ Komitet sterujący ds. EXPO 2022 zarekomendował Łódź jako polskiego kandydata do organizacji wystawy International EXPO 2022. Na przygotowania do wystawy Państwo może wydać nawet 5 mld zł.

Komitet sterujący to zespół, któremu przewodniczą wspólnie wicepremier Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. W jego skład wchodzą ministrowie, marszałek województwa, wojewoda oraz przedstawiciele spółek kolejowych. Wspólnie będą podejmować decyzje dotyczące przygotowań do EXPO 2022. To ogromne wydarzenie dla Łodzi będzie także dużym zyskiem dla całego kraju, który może odwiedzić kilka milionów turystów. Decyzja o tym, że w połowie czerwca Polska zgłosi Łódź jako swojego kandydata do Biura Wystaw Światowych została przez komitet podjęta jednomyślnie. Musi jeszcze zostać zatwierdzona przez rząd, ale wydaje się to być formalnością, zważywszy na skład komitetu.

Przypomnijmy, że tzw. Małe EXPO to wydarzenia organizowane pomiędzy największymi, odbywającymi się co 5 lat  Światowymi Wystawami, prezentującymi cywilizacyjny i techniczny dorobek świata. International EXPO to tematyczne wystawy poświęcone konkretnemu zagadnieniu. W Łodzi miałaby to być rewitalizacja przestrzeni miejskich. Wystawa odbyłaby się w 2022. International EXPO to ogromny zysk promocyjny dla miasta-organizatora. Trwające maksymalnie trzy miesiące wystawy odwiedza w sumie kilka milionów gości, wystawia się na nich ok. 100 państw. Według szacunków Łódź mogłaby liczyć na 80 tysięcy odwiedzających dziennie.

W ramach przygotowań do złożenia aplikacji powstało studium wykonalności i strategia promocji imprezy, przygotowywana przez Deloitte Consulting SA. W ramach studium wykonalności określone zostaną m.in. uwarunkowania komunikacyjne i urbanistyczne w zakresie organizacji imprezy.

Wydatki rządu na imprezę mogą sięgnąć nawet 5 mld zł i obejmą m.in. budowa infrastruktury towarzyszącej (m.in. droga ekspresowa S-14, tunel średnicowy pod Łodzią), zagospodarowanie terenu wystawy, przeprowadzenie EXPO i wydarzeń towarzyszących oraz działania promocyjne. Wiele z tych inwestycji będzie miało znaczenie dla Łodzi i aglomeracji nie tylko w czasie wystawy, ale i później.

Sercem wydarzeń EXPO 2022 będzie Nowe Centrum Łodzi. Atuty tej lokalizacji to  przede wszystkim infrastruktura transportowa, czyli węzeł multimodalny Łódź Fabryczna oraz duża ilość aktualnie pustych terenów. Przeznaczenie ich pod pawilony wystawowe pozwoli szybciej zagospodarować obszar NCŁ. Po wystawie obiekty będą mogły być wykorzystywane jako biura, mieszkania i centra usługowe. Nie bez znaczenia jest również sąsiedztwo ważnych obiektów, takich jak EC1, Teatr Wielki, Filharmonia, Łódzki Dom Kultury i kampus Uniwersytetu Łódzkiego oraz parków 3 Maja i Baden-Powella, które mogłyby stanowić zaplecze rekreacyjne dla Expo.

Ta lokalizacja idealnie wpisuje się w planowany temat wystawy. Łódź od lat podąża drogą rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej, stając się w tej materii przykładem dla miast na całym świecie. Program Mia100 Kamienic, remont Księżego Młyna czy EC1 to konkretne przykłady tego działania. Jednocześnie cały ogromny program budowy Nowego Centrum Łodzi jest projektem rewitalizacyjnym, przywracającym mieszkańcom ogromną, przez lata martwą przestrzeń. Tereny odzyskane przez przeniesienie dworca Łódź Fabryczna pod ziemię zostaną wykorzystane nie tylko jako działki pod nową miastotwórczą zabudowę, respektującą układ urbanistyczny Łodzi, lecz także jako bezpieczne i atrakcyjne przestrzenie publiczne. W całym 100-hektarowym kwartale Miasto planuje szczególnie dbać o zabytkową zabudowę. Nowa dzielnica ma być ściśle powiązana z śródmieściem i ulicą Piotrkowską, będąc jednocześnie miejscem tętniącym życiem przez całą dobę. To modelowy przykład nowoczesnego działania rewitalizacyjnego.

Miasto wciąż prowadzi także przygotowania do wdrożenia programu rewitalizacji obszarowej, dzięki któremu do 2022 duża część łódzkiego śródmieścia odmieni swój wizerunek. Łączna wartość  tego projektu wraz  z innymi realizowanymi przez Łódź inwestycjami podnoszącymi jakość życia (m.in. komunikacyjnymi, kulturalnymi) przekracza 2 mld zł.

 

 

 

Podziel się
 

Newsletters
Regulamin


EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291

Nowe Centrum Łodzi i Rynek Kobro

Łódź nigdy jeszcze nie stała przed taką szansą jak dzisiaj, by od nowa napisać swoją historię. W XIX wieku kołem zamachowym dla rozwoju miasta był rozkwitający przemysł włókienniczy, teraz pomysł Nowego Centrum Łodzi i Rynku Kobro opiera się na budowaniu miasta napędzanego energią kultury.