*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)

Łódź miasto idealne

Theatre Games


Specjalna Strefa Sztuki

EC1 Fundacja Łódzka

Łódź powalczy o EXPO z Rio de Janeiro, Minesottą i Buenos Aires

Niestety, droga Łodzi do organizacji EXPO 2022 właśnie znacznie się skomplikowała. Chociaż do ostatniej chwili mieliśmy na to nadzieje, nasze miasto nie będzie jedynym kandydatem do organizacji tematycznej wystawy światowej. 15 grudnia o godz. 18 upłynął termin, w którym do Biura Wystaw Światowych (BIE) w Paryżu mogły wpłynąć zgłoszenia od ewentualnych kontrkandydatów. Właśnie w ostatnich godzinach swoje kandydatury zgłosiły się aż trzy miasta .Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy Łódź będzie miała rywala, chociaż przecieki prasowe nie wskazywały, by gdziekolwiek poza USA poważnie myślano o EXPO. Kilka dni przed upływem terminu ustępujący prezydent USA Barack Obama zaaprobował kandydaturę stanu Minesotta i miasta Minneapolis do organizacji wystawy poświęconej zdrowemu trybowi zycia w 2023 roku. USA nie są członkiem BIE, więc musiałyby najpierw starać się o powrót na łono organizacji, z której wystąpiły w 2001 roku, lub w głosowaniu przekonać do siebie 2/3 delegatów.

Jak się okazało, USA ze zgłoszeniem swojej kandydatury czekały do ostatniej chwili. Podobnie uczyniły dwa inne miasta, o których do tej pory w kontekście EXPO w ogóle nie mówiono. To Rio de Janeiro, które pomiędzy 4 marca i 27 maja 2022 chciałoby zorganizować prezentację poświęconą metropoliom i zrównoważonemu rozwojowi, oraz Buenos Aires, które pomiędzy 15 stycznia i 15 kwietnia 2023 planuje prezentację na temat nauki, innowacji, sztuki i kreatywności.

W wypowiedzi dla strony BIE, sekretarz generalny organizacji, Vicente G. Loscertales, powiedział, że cztery kandydatury pokazują wysoki poziom zainteresowania tematycznymi EXPO. Władze Łodzi, chociaż zaskoczone aż trzema kontrkandydatami, nie tracą optymizmu, szykując się na ciężką walkę o organizację EXPO.

Decyzja o tym, kto zorganizuje wystawę w 2022 lub 2023 roku zapadnie w listopadzie 2017 roku.

 

 

 

 

Podziel się
 

Newsletters
Regulamin


EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291

Nowe Centrum Łodzi i Rynek Kobro

Łódź nigdy jeszcze nie stała przed taką szansą jak dzisiaj, by od nowa napisać swoją historię. W XIX wieku kołem zamachowym dla rozwoju miasta był rozkwitający przemysł włókienniczy, teraz pomysł Nowego Centrum Łodzi i Rynku Kobro opiera się na budowaniu miasta napędzanego energią kultury.