*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)

Łódź miasto idealne

Theatre Games


Specjalna Strefa Sztuki

EC1 Fundacja Łódzka

Rewolucja w centrum Łodzi

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się w Mediolanie z Danielem Libeskindem. To kolejny krok do celu jakim jest realizacja wizji słynnego architekta w obrębie Nowego Centrum Łodzi.  29 lipca wspólnie z prezesem EC1 Fundacji Łódzkiej Andrzejem Walczakiem pokazała wstępne, rewolucyjne wizualizacje, jakie dla Nowego Centrum Łodzi przygotował amerykański architekt.

 - Musimy stworzyć strefę energii, pole magnetyczne, które zmieni całkowicie oblicze Łodzi, podkreślić, że to już nie jest XIX-wieczne miasto. To miejsce będzie żyło 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Z odpowiednią strategią przekonamy ludzi, że warto tu inwestować. Przekonamy ludzi globalnie, nie tylko lokalnych polityków.  Naprawdę na świecie są pieniądze. Trzeba jedynie czegoś spektakularnego, żeby w to zainwestować. Nikt nie zainwestuje pieniędzy na rzecz nudnego XIX-wiecznego tekstylnego miasta  – zapowiada Libeskind. – Łódź stanie się ponownie ziemią obiecaną – wierzy Pani Prezydent.

Łódź przygotowuje się do prawdziwej rewolucji, jaką będzie budowa od podstaw nowoczesnej dzielnicy wokół dworca Łódź Fabryczna i stuletniej elektrociepłowni EC1. W tworzeniu nowego oblicza miasta pomaga jeden z najwybitniejszych synów Łodzi i zarazem jeden z najsłynniejszych architektów świata – Daniel Libeskind. Amerykański projektant urodził się w Łodzi w 1946 roku. Z Polski wyjechał w 1957 roku, najpierw do Izraela, a w 1959 roku osiadł w Nowym Jorku. Dziś jest czołowym przedstawicielem nurtu dekonstruktywistycznego i jedną z gwiazd świata architektury. Wśród jego najważniejszych projektów trzeba wymienić: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco, oraz Imperial War Museum North (Manchester). Jest także zwycięzcą konkursu na projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku. Jedyny do tej pory budynek projektu Daniela Libeskinda w Polsce, apartamentowiec Złota 44, powstaje w Warszawie. Daniel Libeskind jest również wykładowcą i profesorem licznych uczelni architektonicznych na całym świecie oraz laureatem licznych nagród, w tym trzech nagród Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów (Royal Institute of British Architects) i Kamiennego Lwa na Biennale w Wenecji w 1985 roku. Przez amerykański Departament Stanu został mianowany Kulturalnym Ambasadorem w dziedzinie architektury. Jest także honorowym członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie (Royal Academy of Fine Arts) oraz pierwszym architektem, który otrzymał Hiroshima Art Prize, przyznawaną artystom, którzy poprzez swoje dzieła propagują światowy pokój.

Daniel Libeskind uznawany jest za jednego z najbardziej rewolucyjnych architektów. Czy dzięki jego udziałowi w projekcie rewolucja czeka także Łódź? Wszystko wskazuje że tak. W ten sposób realny staje się powrót do Łodzi do grona najatrakcyjniejszych metropolii i świata.

Od blisko roku, czyli od swojej wizyty w rodzinnym mieście w sierpniu 2010, projektant pracuje nad koncepcją dla części środkowej Nowego Centrum Łodzi obejmującej Rynek Kobro, Specjalną Strefę Kultury oraz Bramę Miasta. Na początku tego roku Łódź odwiedziła Carla Swickerath, szefowa studia Daniela Libeskinda. Spotkała się z architektem miasta i  urzędnikami miejskimi odpowiedzialnymi za zagospodarowanie przestrzenne, którzy przygotowali wytyczne dla architekta.

Podczas marcowych targów w Cannes cała Europa mogła dowiedzieć się o wsparciu Daniela Libeskinda dla projektu Nowego Centrum Łodzi. Architekt przygotował specjalne stoisko promocyjne dla Łodzi. Wreszcie 28 lipca Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się z Libeskindem w Mediolanie. Towarzyszyli jej prezes EC1 Fundacji Łódzkiej Andrzej Walczak oraz pełnomocnik Miasta ds. NCŁ Błażej Moder. 29 lipca na uroczystości z okazji 588. rocznicy urodzin Łodzi na Placu Wolności Pani Prezydent przekazała szczegóły rozmów z architektem. Poznaliśmy też zarys koncepcji architektonicznej stworzonej przez Libeskinda.

Prace architekta nad koncepcją w całości sfinansowała EC1 Fundacja Łódzka. Andrzej Walczak przedstawił pierwsze, wstępne wizualizacje. - Już od pięciu lat mówimy o Nowym Centrum Łodzi. Daniel Libeskind, podobnie jak wcześniej Rob Krier, legitymizuje nasze miasto. Na spotkaniu z nim rozmawialiśmy głównie o pieniądzach –  czyli o tym, jak stworzyć atrakcyjne finansowo i inwestycyjnie przedsięwzięcie, na którym Łódź zarobi. To idea nakierowana na młodzież, na nadzieję, na sukces i na pieniądze – mówił prezes Walczak. Prezydent Hanna Zdanowska podziela jego entuzjazm. - Łódź nabierze nowej wartości, stanie się ponownie ziemią obiecaną.

Sam architekt zapowiada, że we wrześniu ponownie odwiedzi rodzinne miasto, by przedstawić więcej szczegółów oraz wziąć udział w oficjalnym zamknięciu dworca Łódź Fabryczna, który po remoncie stanie się zalążkiem Nowego Centrum Łodzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się
 

Newsletters
Regulamin


EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291

Nowe Centrum Łodzi i Rynek Kobro

Łódź nigdy jeszcze nie stała przed taką szansą jak dzisiaj, by od nowa napisać swoją historię. W XIX wieku kołem zamachowym dla rozwoju miasta był rozkwitający przemysł włókienniczy, teraz pomysł Nowego Centrum Łodzi i Rynku Kobro opiera się na budowaniu miasta napędzanego energią kultury.