*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)
Gortat, Partyka, Bednarek i Matczak

Mieszkam w centrum, często podróżuję i korzystam z dworca Łódź Fabryczna. Będzie mi przyjemniej wyjeżdżać z nowego dworca, a nie z tej rudery, która tam teraz stoi – mówi Aleksandra Urbańczyk

Marek Lewoc: Czy na co dzień chodzisz w jeansach?

Aleksandra Urbańczyk, rekordzistka i mistrzyni Polski, medalistka Mistrzostw Europy w pływaniu: Tak, chyba jak większość osób. To praktycznie podstawowy strój, latem pozwalam sobie jeszcze na spódniczki, ale jeansy noszę prawie codziennie.


Co w takim razie powiesz o spodniach EC1? – Czy już je przymierzałaś?

– Przymierzałam. Szczerze powiem, że wzięłam męskie jeansy, ponieważ damskie na mnie nie leżały. Są bardzo wygodne, chociaż trzeba je rozchodzić, bo początkowo są sztywne. Są też dosyć grube, idealne na jesień i zimę. Lubię się ubierać klasycznie, więc spodnie z pewnością nie wylądują w kącie szafy. Pudełko też nie – jest bardzo ciekawe.  Słyszałam, że dostało nagrodę (pierwsza nagroda na Ogólnopolskim konkursie Art of Packaging 2007 – przyp. M.L.).

Co poczułaś, kiedy zostałaś zaproszona do udziału w akcji „Spodnie EC1 budują kulturę?”

Jest mi niezmiernie miło, że ktoś ciągle o mnie pamięta i docenia to, co robię. Cieszę się, że mogę mieć swój udział w tym wielkim dla Łodzi wydarzeniu, jakim będzie budowa Nowego Centrum Łodzi.

Czy na co dzień interesujesz się tym projektem?

Nabrałam dużo zainteresowania do tego, co się dzieje wokół Łodzi. Co prawda kiedy jedzie się na zawody rangi międzynarodowej, na pierwszym miejscu jest oczywiście to, że się reprezentuje Polskę. Ale dla każdego jest ważne, z jakiego miasta pochodzi. Jestem sportowcem – nie siedzę zbyt głęboko w kulturze i sztuce. Ale jeśli chodzi o kulturę dla miasta i dla wszystkich mieszkańców, jak najbardziej popieram wszelkie działania. Mieszkam w centrum Łodzi, ale też często podróżuję i korzystam z dworca Łódź Fabryczna, więc będzie mi przyjemniej wyjeżdżać z nowego dworca, a nie z tej rudery, która tam teraz stoi.

Czy łatwo było wybrać 20 osób, którym postanowiłaś podarować spodnie EC1?

Bardzo trudno. Chciałam wybrać osoby, które nie byłyby nieznane, obce dla każdego, ale takie, które coś w swoim życiu osiągnęły, coś dały miastu, można było o nich usłyszeć. Nie chodzi przecież o same jeansy, ale o to, żeby te osoby uhonorować, żeby inni się o nich dowiedzieli. Nawet gdybym miała dostać długopis, ale ktoś mnie docenił, też bym się cieszyła.

Jakie kryteria decydowały o twoim wyborze?

Ponieważ byłam jedynym sportowcem wybranym do udziału w akcji, chciałam trochę poszerzyć grupę sportowców, którzy otrzymają te jeansy. To są osoby, które miłośnikom sportu są już z pewnością znane. Wymienię kilka osób. To przede wszystkim moi koledzy pływacy: Mateusz Matczak i Marcin Babuchowski. Pomyślałam także o lekkoatletach: Sylwestrze Bednarku, brązowym medaliście ostatnich Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce oraz Piotrze Kędzi. Wytypowałam też Artura Partykę, którego zna chyba każdy łodzianin. Skorzystałam z okazji, że jest w Polsce koszykarz Marcin Gortat. Wybrałam też pana Marka Kondraciuka, dziennikarza sportowego z „Dziennika Łódzkiego”. Chciałam go uhonorować nie tylko za to, jakim jest dziennikarzem, ale jakim jest człowiekiem. Stara się wydobyć jak najciekawsze informacje, pisze bardzo ciekawe artykuły pełne przemyśleń o polskim sporcie. Z dziedziny edukacji wytypowałam panią dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego Mariolę Włodarczyk oraz panią kanclerz Wyższej Szkoły Informatyki Anielę Bednarek. Co chwila poszerza działalność, otwiera nowe gimnazja, teraz w Głownie powstało za jej sprawą nowe centrum medyczne.

Jak rozumiesz stwierdzenie, że „spodnie budują kulturę”?

Ktoś wybrał piętnaście osób, które potem wybierają kolejnych dwadzieścia godnych noszenia spodni EC1. Chodzi o ludzi, którzy tworzą to miasto, jego historię, kulturę.

Rozmawiał Marek Lewoc

 

Podziel się
 


EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291