*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)


Po co budować nową Łódź?

13 marca w Bielniku Kopischa przez trzy godziny dyskutowano o projekcie przebudowy Łodzi w rejonie dworca Łódź Fabryczna i elektrociepłowni EC1

 
ŁÓDŹ MIASTO IDEALNE

Dwa fascynujące projekty przekształcenia okolic dworca Łódź Fabryczna powstały tuż po pierwszej wojnie światowej. Punktem wyjścia był sporządzony przez Adolfa Goldberga „Schemat idealny nowoczesnego zakładania miast”, nawiązujący do wielowiekowej idei miasta idealnego. W biurze Goldberga zrodził się śmiały plan: cofnięcia linii kolejowej i dworca Fabrycznego o pięćset metrów w kierunku wschodnim. Na uwolnionym dzięki temu olbrzymim terenie miał powstać obszerny plac z wielkim gmachem nowego dworca, ratuszem, hotelami i całym szeregiem reprezentacyjnych budowli.

 
Stary dworzec: przesunąć czy zabudować

Dworzec mógłby zostać przeniesiony lub zrekonstruowany w najciekawszej architektonicznej formie, która funkcjonowała między latami 80. XIX w. i latami 30. XX w. Obiekt byłby widoczny jako budynek zabytkowy, ale równocześnie wchłonięty przez nową strukturę – mówi Wojciech Szygendowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 
Z PERONU: Czy całe miasto może spóźnić się na pociąg?

Może. I co wtedy? Nic, zupełnie nic. Miasto zostanie tam, gdzie było. Jak sprawdzono w IV RP, budowanie samych peronów nie gwarantuje sukcesu. Miasta, wobec których wciąż mamy kompleksy, miasta historyczne, miały tuż za murami smoka. I  chcąc nie chcąc musiały jakoś z tym żyć. Czyli wysyłać dziewice, sprytnych szewczyków, niesprytnych rycerzy. Miasta w bajkach nie mogły po prostu ignorować tego, co było za murami.

 
Centrum Łodzi: nowocześniejsze od modernizmu

Nie jestem bezkrytyczny wobec całej idei budowy Nowego Centrum Łodzi. Dla mnie najważniejszym elementem przedsięwzięcia jest idea, która mam nadzieję zamieni się w konkret, czyli pomysł wykonania tunelu średnicowego pod Łodzią i schowania dworca Łódź Fabryczna pod ziemię. Bardzo liczę, że uda się to przeprowadzić.

 
DWORZEC FABRYCZNY CZEKA JUŻ DŁUGO


Kiedyś wjazdu do miast strzegły bramy i rogatki, a ich forma świadczyła o zamożności i prestiżu mieszkańców. Dziś rolę miejskiego portalu pełni dworzec i jego otoczenie. Po latach planów i projektów trzeba z nim nareszcie coś zrobić.

 EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291