*/ ?>
KOLEJOWY.
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)

Łódź miasto idealne

Theatre Games


Specjalna Strefa Sztuki

EC1 Fundacja ŁódzkaKDP kluczowe dla Europy

Jak nieoficjalnie donosi Polskie Radio, Komisja Europejska uznała projekt budowy pierwszej polskiej linii Kolei Dużych Prędkości za priorytetowe przedsięwzięcie dla unijnego systemu komunikacyjnego. Bruksela wpisała projekt na listę kluczowych dla Wspólnoty projektów, umieszczając ją na transeuropejskiej mapie połączeń transportowych.

 
Historia najważniejszej inwestycji w Łodzi

Pomysł na przebudowę samego dworca i jego okolic sięga lat 20. XX wieku. Jednak na jego realizację przyszło łodzianom czekać prawie wiek. Wszystko zaczęło się w lutym 2006 roku, kiedy Łódź podpisała umowę ramową z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. o współpracy, która ma objąć teren stacji Łódź Fabryczna. Było to rozwinięcie idei budowy Nowego Centrum Łodzi, która wykiełkowała z pomysłu na rewitalizację zabytkowej elektrociepłowni EC1 i budowę w niej nowoczesnego centrum sztuki.

 
Rewolucja w centrum Łodzi

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się w Mediolanie z Danielem Libeskindem. To kolejny krok do celu jakim jest realizacja wizji słynnego architekta w obrębie Nowego Centrum Łodzi.  29 lipca wspólnie z prezesem EC1 Fundacji Łódzkiej Andrzejem Walczakiem pokazała wstępne, rewolucyjne wizualizacje, jakie dla Nowego Centrum Łodzi przygotował amerykański architekt.

 
Wielopoziomowe miasto


Już wkrótce Polska może być podzielona na działki nie tylko na powierzchni ziemi, ale także pod i nad nią. Wszystko dzięki specjalnej ustawie, wzorowanej na modelu zachodniego zarządzania gruntem, nad którą pracuje Ministerstwo Infrastruktury i która może okazać się niezwykle pomocna przy budowie Nowego Centrum Łodzi.

 


Newsletters
Regulamin


EC1 DZIENNIK KOLEJOWY

KWIECIEŃ-MAJ 2010
NUMER 211LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2009
NUMER 291

Nowe Centrum Łodzi i Rynek Kobro

Łódź nigdy jeszcze nie stała przed taką szansą jak dzisiaj, by od nowa napisać swoją historię. W XIX wieku kołem zamachowym dla rozwoju miasta był rozkwitający przemysł włókienniczy, teraz pomysł Nowego Centrum Łodzi i Rynku Kobro opiera się na budowaniu miasta napędzanego energią kultury.